Nasilje v družini
Vsem nam je znano, da je družina osnovna celica, kjer se razvijamo, čutimo vplive na naš razvoj in dobivamo prve informacije kaj je prav in kaj narobe. V odnosih s starši, sorodniki, brati, sestrami, otrok dobi napotke za vedenje v prihodnje, ko se osamosvaja.
Mladostniki, ki se vedejo prestopniško imajo pogosto za seboj slabe izkušnje iz odnosov s svojimi najbližjimi.
Ob različnih oblikah psihološkega nasilja v družini, ob telesnem nasilju ali prikriti spolni zlorabi se otroci ne počutijo varne, ko vstopajo v družbo, med prijatelje…
Tako nekateri ranjeni otroci in mladi lahko želijo izstopiti iz povprečja in imeti vodilno vlogo v družbi prijateljev, prevzamejo vlogo tistega, ki vodi, ki ponižuje druge – šibkejše od sebe. Spet drugi so lahko plašni in zaprti vas.
Nasilje spremlja tudi zanemarjanje, zasmehovanje, ponižanje. Pomembno je, da veš dragi mladi prijatelj, mlada prijateljica, da imaš pravico do zaščite pred telesnim in psihičnim ter spolnim nasiljem ter da je dolžnost odraslih, da ti pomagajo pri povečanju tvoje varnosti. Pomembno je, da se skušaš o tem pogovarjati, spregovoriti, povedati svetovalni delavki v šoli, ali se obrneš na Centre za socialno delo, na Svetovalne centre za otroke in mladostnike, na policijo. Iz družine se lahko tudi za nekaj časa umakneš v krizni center, ki je namenjen mladim do 18. leta. Vse pomembne naslove dobite tukaj: LINK