Projekti
Center za varnejši internet
Projekt izvajamo Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede, Zavod Arnes, Zveza prijateljev mladine Slovenije in Zavod MISSS – Mladinsko informativno svetovalno središče Slovenije, financira pa ga Agencija HADEA pri Evropski komisiji in Ministrstvo za digitalno preobrazbo.
Center za varnejši internet je sestavljen iz 3 točk:
1. Točka osveščanja o varni rabi interneta in novih tehnologijah – Safe.si
Njen namen je ozaveščanje ciljnih skupin (otroci, mladostniki, starši, učitelji in socialni delavci) prek različnih aktivnosti, izobraževanj, delavnic, gradiv, promocij, medijskih kampanj o tem, kako varno in odgovorno uporabljati internet in digitalne naprave.
2. Prijavna točka – Spletno oko
Ponuja anonimno spletno prijavo nezakonitih spletnih vsebin – posnetkov spolne zlorabe otrok, ki jih lahko uporabnik, če nanje naleti na spletu, prijavi na www.spletno-oko.si.
3. Svetovalna linija za težave na spletu – TOM telefon
Na TOM telefon se lahko otroci in mladostnik in njihovi starši obrnejo, kadar imajo vprašanja, dileme ali so v stiski zaradi težav, povezanih z uporabo spleta in digitalnih naprav.
LOGOUT&RESTART
LOGOUT&RESTART je program varne, zdrave in uravnotežene uporabe spleta ter zdravljenja digitalnih zasvojenosti.
Nosilec projekta je LOGOUT – Zavod Nora, center sodobnih zasvojenosti. Partnerji projekta pa smo Zveza prijateljev mladine Slovenije, Zavod Vozim, Slovensko združenje za preprečevanje samomora in NIJZ. Projekt financira Ministrstvo za zdravje v sklopu Javnega razpisa za sofinanciranje programov varovanja in krepitve zdravja do leta 2025.
Sodelujemo pri izvedbi nacionalne potujoče kampanje za promocijo zdravih navad glede uporabe zaslonov "Za dober pogovor potrebuješ oči, ne pa wi-fi". Gre za spodbujanje druženja brez zaslonov v klasičnih družabnih prostorih, kot so kavarne, slaščičarne, čajnice in drugi družabni prostori v vseh večjih krajih Slovenije.
TOM potuje, otroke obiskuje
Vseslovensko akcijo "TOM potuje, otroke obiskuje" smo začeli izvajati 17. maja 2022, na mednarodni dan otroških telefonov. Pobuda za začetek akcije sta bila izkušnja šolanja od doma in socialne distance med epidemijo Covid-19, ki je bistveno poslabšala duševno zdravje otrok in mladostnikov. Z akcijo smo želeli otrokom in mladostnikom predstaviti pomen pogovora, jih seznaniti s TOM telefonom ter jim ga približati kot enega izmed virov pomoči, kadar se znajdejo v stiski ali potrebujejo pogovor.
Akcija je potekala tako, da je nahrbtnik TOM telefona potoval po dvanajstih slovenskih regijah in obiskoval osnovne šole. Vsaka šola, ki se je vključila, je gostila nahrbtnik 14 dni in v razredih od 4. do 9. razreda izvedla delavnico o pomenu pogovora in TOM telefonu. V nahrbtniku so se nahajali vsi potrebni materiali za izvedbo delavnice. Prav tako so otroci v škatlice oddali anonimne zapise na vprašanje: »O katerih vprašanjih ali temah se ne morejo ali ne upajo pogovarjati s starši ali drugo odraslo osebo?«, ki smo jih analizirali na TOM telefonu. Otroci so na kreativen način ustvarjali tudi razlago TOM-ovega slogana "Odgovor je pogovor" in bili nagrajeni za najbolj izvirne izdelke.
V prvi izvedbi akcije, ki je potekala od 17. maja 2022 do 20. novembra 2023, je sodelovalo 193 osnovnih šol. Prejeli smo 10.693 anonimnih zapisov učencev, na podlagi katerih smo izdali publikacijo »Kaj si mladi želijo, da bi odrasli vedeli o njih«.
V drugi izvedbi akcije, ki je potekala od 17. maja 2023 do 17. maja 2024, je sodelovalo 167 osnovnih šol. Prejeli smo 10.313 anonimnih zapisov učencev, na podlagi katerih smo izdali poročilo »Kaj si mladi želijo, da bi odrasli vedeli o njih, 2023/2024«.
V tretji izvedbi akcije uvajamo nekatere novosti, in sicer bo akcija potekala strnjeno v obdobju od 18. novembra do 29. novembra 2024, priključile pa se ji bodo tudi srednje šole. Akcija za srednje šole bo potekla pod imenom "TOM potuje, mlade obiskuje". Akcija za osnovne šole pa bo ohranila dosedanje ime "TOM potuje, otroke obiskuje". Osnove šole bodo delavnico TOM telefona izvajale v vseh oddelkih 4. in 7. razreda, srednje šole pa v vseh oddelkih 2. letnika. Vse prijavljene šole bodo pravočasno dobile ves potreben material in navodila za izvedbo akcije.
Za več informacij glede akcij "TOM potuje, otroke obiskuje" in "TOM potuje, mlade obiskuje" nam lahko pišite na tomtelefon@zpms.si.