Nekdo mi je všeč
Ko odraščamo, postajajo občutki do drugih vse bolj zapleteni. Kar naenkrat ti je nekdo zelo všeč, tako zelo, da ob misli nanj_o začutiš metuljčke v trebuhu. Srce ti poskoči, ko ga_jo zagledaš in zdi se ti, da postaneš neroden_na, ko je blizu. Ne veš točno, kaj naj mu_ji rečeš, hkrati pa si želiš s to osebo preživeti čim več časa. In seveda se sprašuješ, ali tudi on_a čuti enako do tebe.
Zaljubljenost s seboj prinese celo mešanico občutkov: od veselja, navdušenja in upanja do negotovosti, dvomov in številnih vprašanj. Ko nam je nekdo všeč, telo sprošča hormone, kot sta dopamin in oksitocin, zaradi katerih čutimo srečo in navdušenje. Zato ves čas misliš na to osebo, sanjariš o njej in jo od daleč opazuješ, ob dejanskem srečanju pa skorajda ne moreš izgovoriti enega "smiselnega" stavka. Ja, to so povsem običajna občutja zaljubljenosti in se "dogajajo" prav vsem (tudi odraslim).
Ta močna občutja pa so na trenutke lahko tudi strašljiva. Zato je prvi korak, da jih preprosto začutiš. Na začetku morda še ne veš, zakaj te pritegne ravno ta oseba; in to je povsem v redu. Ne moremo izbirati, kdo nam je všeč. Raziskuješ lahko, kako se počutiš ob tej osebi. Ti je všeč njegova_njena energija? Te spravi v smeh? Te posluša, ko govoriš o stvareh, ki so ti pomembne? Si z njim_njo lahko res to, kar si? Bi si želel_a več časa z njim_njo?
Sem mu_ji všeč?
Zelo naravno je, da se sprašuješ, če tudi tvoja simpatija čuti podobno. Prvi namigi so pogosto tisti mali trenutki, ki si jih delita – pogledi, nasmehi, dolgi pogovori ali kako drugače izražena pozornost. Morda te pogosto opazuje, se ti smeji, poskuša biti blizu tebe ali najde izgovor za dotik.
Morda ti je všeč oseba, ki ti daje mešane signale, in ne veš, kaj storiti. Mogoče ti enkrat posveča veliko pozornosti, drugič te skoraj ignorira. Ali pa podobno pozornost namenja še drugim. Takrat se lahko počutiš negotovo in se sprašuješ, kaj se dogaja in ali mu_ji je sploh mar zate? Razumljivo je, da ob tem občutiš zmedo ali dvom, vedi pa, da nikakor nisi naredil_a nič narobe. Morda se tako obnaša, ker tudi on_a še ne ve točno, kaj čuti do tebe.
Želja, da sem mu_ji všeč
Ko nam je nekdo všeč, si želimo, da bi nas ta oseba opazila v najlepši luči. Včasih se zato začnemo zanimati za stvari, ki nam drugače sploh niso všeč, ali pa spremenimo svoj izgled, da bi nas prej opazil_a ali da bi izpadli "boljše". A najboljši odnosi nastanejo, ko smo z drugo osebo točno takšni, kot smo. Oseba, ki te bo imela resnično rada, te bo imela rada ravno zaradi tega, kdo v resnici si.
Torej, čeprav bo na trenutke težko, poskusi ostati zvest_a sebi. Z vsemi svojimi dobrimi in slabimi lastnostmi si vreden_na ljubezni in si zaslužiš nekoga, ki te bo ljubil zaradi tebe, ne zaradi nečesa, kar poskušaš biti.
Kaj naj naredim?
Če ti je ta oseba res všeč, se verjetno sprašuješ, kako narediti naslednji korak. Ti koraki običajno predstavljajo velik izziv, saj je še kako človeško, da nas je strah zavrnitve. Zato je čisto v redu, da greš v svojem tempu.
Če ga_je še ne poznaš dobro, lahko najprej poskusiš vzpostaviti prijazen stik. Začni z nasmehom, pozdravom, pogovorom ali prosi za pomoč pri nečem, kar vaju oba zanima. Tako se lahko bolje spoznata.
Če bosta preživljala več časa skupaj in se družila, lahko sčasoma ugotoviš, ali obstaja možnost za nekaj več. Pogosto šele sčasoma začutimo, če se čustva razvijajo tudi pri drugi osebi. Prav tako boš lahko skozi druženja ugotovil_a, ali je tudi on_a tebi še vedno všeč. Ko smo zaljubljeni, je zelo enostavno v drugi osebi videti samo najboljše lastnosti in spregledati morebitne rdeče zastavice. Ravno s spoznavanjem boš lažje presodil_a, ali si res želiš nadaljevati odnos z njim_njo. Morda celo ugotoviš, da ni takšna oseba, kot si mislil_a, ali da ni zares to, kar iščeš.
Če si pripravljen_a, da simpatiji poveš, da ti je všeč in ga_jo vprašaš, ali si tudi ti njej, poskusi najti trenutek, ko se počutiš sproščeno. Morda lahko začneš pogovor o kakšni skupni temi. Svoja čustva lahko izraziš tudi preko pisma ali mu_ji pošlješ sporočilo, če ti je to lažje kot v živo. Takšni pogovori res niso lahki in zahtevajo veliko poguma. A tako se lahko zadeve razčistijo in mogoče se med vama razvije ljubezen. Lahko ga_jo povabiš tudi ven na zmenek. Tukaj lahko prebereš več o prvem zmenku.
Kaj, če čustva niso obojestranska?
Lahko se zgodi, da oseba, ki ti je všeč, ne čuti enako. To je boleče in lahko te pusti s težkim srcem. A zapomni si – to ne pomeni, da nisi dovolj dober_a ali vreden_a ljubezni. Zavrnitev ne pomeni nič o tvoji vrednosti. Ne glede na to, kako močno smo zaljubljeni v nekoga, ni vedno zagotovljeno, da bodo naša čustva vračana. Včasih lahko čutimo globoko naklonjenost, simpatijo ali ljubezen do osebe, ki teh občutkov ne deli z nami. To ne pomeni, da z nami kaj ni v redu; preprosto pomeni, da morda nismo oseba, ki si jo ta oseba želi ob sebi na tak način. Pomembno je razumeti in sprejeti, da so čustva lahko enosmerna, in se usmeriti tja, kjer so naša čustva cenjena in vračana.
Občutki zavrnitve so težki, a te izkušnje te lahko naučijo nekaj dragocenega o sebi. Pomagajo ti razumeti, kaj si v odnosih resnično želiš in potrebuješ. Čeprav morda ni uspelo, to ne pomeni, da si naredil_a kaj narobe. Z vsakim takšnim korakom si bližje k temu, da boš našel_a osebo, ki te bo ljubil_a točno takšnega_takšno, kot si.
Spomni se, da si vreden_na ljubezni, in da si zaslužiš nekoga, ki bo delil tvoje občutke. Morda ta oseba ni bila prava zate, vendar slej ko prej pride trenutek, ko boš spoznal_a nekoga, ki te bo razumel in cenil, prav takšnega_no, kot si.
VIRI: https://www.nuortennetti.fi/ihmissuhteet/seurustelu/voisko-se-tykata/