Skip to main content
Vpis v srednjo šolo je pomembna odločitev. Pripravili smo ti nekaj smernic za v razmislek, če še ne veš, kam se vpisati.  1.) Naj bo tvoja izbira  Zelo pomembno je, da je vpis na izbrano srednjo šolo tvoja odločitev in odraz tvojih želja, načrtov in ambicij. To pomeni, da se poskušaš izogniti temu, da se za izbrano šolo odločiš samo na podlagi mnenja staršev, kam bodo šli prijatelji in kaj menijo o tvojem nadaljnjem izobraževanju drugi pomembni ljudje v tvojem življenju. Na izbrani šoli boš vsaj tri ali šti

Všeč sta mi dve šoli. Kam se naj vpišem?

Vpis v srednjo šolo je pomembna odločitev. Pripravili smo ti nekaj smernic za v razmislek, če še ne veš, kam se vpisati.

1.) Naj bo tvoja izbira

Zelo pomembno je, da je vpis na izbrano srednjo šolo tvoja odločitev in odraz tvojih želja, načrtov in ambicij. To pomeni, da se poskušaš izogniti temu, da se za izbrano šolo odločiš samo na podlagi mnenja staršev, kam bodo šli prijatelji in kaj menijo o tvojem nadaljnjem izobraževanju drugi pomembni ljudje v tvojem življenju. Na izbrani šoli boš vsaj tri ali štiri leta. Obiskoval jo boš ti, ne drugi. Poskrbi, da bo ta čim bolj v skladu s tem kar ti meniš, da rabiš in si želiš.

2.) Obisk šolske svetovalne službe

Pojdi na pogovor v svetovalno službo na šoli. Tam boš dobil informacije in usmeritve glede nadaljnje karierne poti. Pogovoriš se lahko o tem kateri srednješolski programi obstajajo, kakšen učni uspeh potrebuješ za vpis na posamezne šole, kako poteka vpis, kdaj so informativni dnevi, itd. Velikokrat imajo svetovalci pripravljene tudi različne karierne teste in vprašalnike, ki ti lahko pomagajo prepoznati tvoje prednosti in potenciale. V šolski svetovalni službi se lahko pogovoriš tudi o občutkih okrog izbire, če ti to npr. predstavlja veliko težavo, ti povzroča stisko, strah, občutek zmede.

3.) Programi imajo različne vpisne pogoje. Preveri, če jih izpolnjuješ.

4.) Preberi predmetnik programa. Se ti zdijo predmeti zanimivi?

5.) Razmišljaj o izobraževanju po končani srednji šoli. Kam se lahko vpišeš, ko boš končal? Kam se ne boš mogel, ti je to ok?

6.) Različni programi vodijo do različnih poklicev. Vprašaj se, če ti takšna karierna pot odgovarja. Razišči tudi kakšne so tvoje možnosti, če ugotoviš proti koncu srednje šole, da si želiš kaj drugega, kot si prvotno načrtoval.

7.) Razišči kakšne so tvoje zaposlitvene možnosti in priložnosti po končani srednji šoli.

8.) Lokacija šole

Razmisli ali si želiš obiskovati šolo čim bližje svojemu domu ali si se pripravljen voziti. Premisli kako se ti sliši vožnja z avtobusom ali vlakom v šolo ali pa bivanje v dijaškem domu. Vse od naštetega ima svoje pluse in minuse. Da si boš razjasnil svoje stališče glede tega, si lahko odgovoriš na nekatera od naslednjih vprašanj:

– si pripravljen vstajati zelo zgodaj zjutraj, da boš ujel_a prevoz?

– si pripravljen vsak dan uro do dve nameniti vožnji?

– kako boš usklajeval vožnjo, šolske obveznosti, hobije/krožke, prijatelje?

– si pripravljen bivati stran od družine in živeti v novem kraju?

– kako dobro znaš usklajevati sam svoje obveznosti in naloge, brez prisotnosti staršev?

– kako se ti zdi življenje v hiši z veliko vrstniki?

– kako se ti sliši ideja deljenja sobe z neznano osebo?

9.) Naredi seznam prednosti in slabosti posamezne šole. Potem pa označi pomembnost posameznih lastnosti in razmisli o svoji analizi.

10.) Razišči kaj šola ponuja. Med katerimi tujimi jeziki boš lahko izbiral? Kakšne dodatne krožke in vsebine so na voljo? Ima šola sklenjena tudi mednarodna prijateljstva z drugimi šolami?

11.) Razmisli kako zahteven je bodoči program in koliko šola pričakuje od svojih dijakov ter to primerjaj s tvojimi delovnimi in učnimi navadami, motivacijo za uspeh in kako močno si želiš določenega poklica oz. izobrazbe.

12.) Odpravi se na informativne dneve

Informativni dnevi so priložnost, da si sam o šoli ustvariš vtis in dobiš odgovore na svoja vprašanja iz prve roke. Obisk šole je super priložnost, da si ogledaš prostore, spoznaš program, bodoče učitelje, izveš kaj je glavni moto in kakšno je vzdušje na šoli. Pomembno je, da si ustvariš svoj vtis in mnenje.

13.) Povprašaj starše, prijatelje in druge o njihovi srednješolski izkušnji

Pozanimaj se kaj je drugim najbolj zaznamovalo njihov čas v srednji šoli, kaj vidijo kot največji plus in kaj največji minus srednje šole, ki so jo oni obiskovali. Vprašaš jih lahko tudi kaj bi si oni želeli, da bi jim nekdo povedal, preden so se vpisali na srednjo šolo.

14.) Pozanimaj se pri vrstnikih in sošolcih

Velikokrat zelo uporabne in konkretne odgovore najdemo ravno pri tistih, ki se srečujejo s podobnimi vprašanji kot mi sami. Vprašaš jih lahko s čim si oni pomagajo pri raziskovanju svoje nadaljnje karierne poti, kaj je njim najbolj pomembna lastnost pri šoli, ki jo bodo izbrali, s kom se o tem pogovarjajo, na koga so se obrnili, kaj menijo o izbranih šolah in podobno. Pomembno pa je, da si primerno kritičen do vseh zbranih informacij, slišanih dosedanjih izkušenj in razmišljanj prijateljev. Namreč ni nujno, da boš ti imel enak pogled ali da bo ravno takšno vzdušje na bodoči šoli kot ga opisuje zdajšnji sošolec, ker je to npr. od nekoga slišal. Najbolje, da pokličeš na šolo in preveriš informacije ali pa kontaktiraš nekoga, ki bo lahko iz prve roke povedal.

15.) S starši, sorodniki in drugimi odraslimi se pogovarjaj o njihovem poklicu in delu. Obišči jih na delovnem mestu. Poskušaj zbrati čim več informacij, da si boš lahko zares predstavljal kako bi potekal delovnik tvojega želenega poklica in kaj lahko pričakuješ.

16.) Razmisli, kako bi ti doživljal takšno delo ali poklic. Kaj te veseli ob misli na ta poklic, kaj bi z veseljem delal, s kom in kje? Se bodoči poklic ujema s tvojimi željami in pričakovanji?

17.) Uporabi Kam in Kako

Kam in Kako je pripomoček za raziskovanje, razvoj in izpolnjevanje tvojih možnosti v karieri. Uporabiš ga lahko v šoli ali Kariernem središču Zavoda RS za zaposlovanje. Za registracijsko kodo vprašaj svetovalko na šoli ali obišči Karierno središče na zavodu.

Če odmisliš vse dvome in bi lahko naredil in imel karkoli, za katero šolo ali poklic bi se odločil? Kaj ti pravi tisti tihi, upajoč glas v tebi? Niti ni tako zelo važno, če boš temu glasu sledil ali ne, važno je, da veš kaj si res želiš, kdo si in kaj potrebuješ. Včasih zaradi različnih stvari potem sprejmemo tudi kompromis, ko se odločamo. Ampak važno je, da smo si na jasnem pri sebi in da vemo zakaj smo so za nekaj odločili. Potem ko vemo naš zakaj, lahko vsako odločitev označimo za pravo, saj je bila v danem trenutku in situaciji za nas res najboljša.

Na TOM-u ti želimo karseda sproščen in zabaven proces vpisa na novo šolo. Če imaš kakšna vprašanja, bi si želel sogovornika ali malo predebatiral tvojo situacijo, smo tukaj zate.