Skip to main content
TOM telefon na dan varne rabe interneta opozarja na problematiko medvrstniškega spletnega nasilja

TOM telefon na dan varne rabe interneta opozarja na problematiko medvrstniškega spletnega nasilja

Na TOM telefonu danes, 7. februarja obeležujemo dan varne rabe interneta. Osredotočamo se na problematiko neprimernih spletnih vsebin, ki niso ustvarjene z mislijo na otroške uporabnike, ter na problematiko medvrstniškega spletnega nasilja.

Medvrstniško spletno nasilje ima lahko veliko hujše posledice kot nasilje, na katerega ob tej besedi običajno pomislimo. Preko spleta se relativno hitro in preprosto doseže veliko število ljudi, en pritisk tipke in kruto sporočilo ali neprijetna fotografija, je poslana desetim, stotim ali celo tisočim osebam. Žrtev medvrstniškega spletnega nasilja pa ne more ubežati ali se skriti pred njegovimi posledicami, saj imamo elektronske naprave ves čas v svoji bližini. Sporočila ali slike sledijo žrtvi povsod in so tu vsakokrat, ko uporabi pametni telefon oz. splet. Če se ne doseže izbrisa objave povzročitelja, objave ostanejo na spletu in se nasilje ponovi vsakokrat, ko nekdo to objavo ali fotografijo všečka, komentira ali deli naprej. Lažni občutek anonimnosti in prevzemanje lažnih identitet povzročiteljem spletnega nasilja žal daje večji občutek moči, manj pa se zavedajo posledic in sankcij.

Žrtve medvrstniškega spletnega nasilja se zaradi tega lahko srečujejo z različnimi stiskami, kot so občutek jeze, nemoči, žalosti, strahu, sramu in se lahko stopnjujejo do mere, da se otrok izolira, zapade v depresijo, samopoškodovanje ali celo izvrši samomor. Pogosto se žrtve srečujejo z različnimi šolskimi problemi, kot je slabši učni uspeh, neupravičeno izostajanje od pouka, strah pred šolo itd., saj je pogosto prisoten preplet spletnega nasilja in nasilja v fizičnem šolskem okolju. Pojavijo se tudi razni psihosomatski znaki stresa, kot so glavoboli, slabosti, bolečine v trebuhu in drugo. Potrebno je biti pozoren na vsako spremembo vedenja, ki pomembno odstopa od vedenj, ki so bila prej značilna za posameznika.

TOM telefon na dan varne rabe interneta opozarja na problematiko medvrstniškega spletnega nasilja

Če si žrtev medvrstniškega (spletnega) nasilja, vedi, da za to nisi kriv_a. Neprimerno vedenje vrstnikov, ki so do tebe nasilni, je potrebno čimprej zaustavi. Pomembno je, da veš, da ima vsak v šoli kot na spletu pravico, da se počuti dobro, sproščeno in varno, zato je prav, da o tem, kar se ti dogaja, spregovoriš. Vedi, da ti nasilnega vedenja drugih ni potrebno reševati sam_a. Prav je, da ti nekdo pomaga, saj prav vsak od nas potrebuje nekoga, ki mu lahko zaupa, ko nam je težko.

Če imaš občutek, da tega koraka še nisi pripravljen_a storiti, nas lahko pokličeš na brezplačno, anonimno telefonsko številko 116 111 ali nam pišeš v klepetalnici ter prek e-pošte. Skupaj s svetovalcem_ko bosta poiskala možne rešitve, da se nasilje nad tabo konča.

TOM telefon na dan varne rabe interneta opozarja na problematiko medvrstniškega spletnega nasilja