Kaj so moje osebne meje?
Z osebnimi mejami poveš drugemu, kako se počutiš, kaj želiš, misliš in delaš.
Prestopanje osebne meje vsekakor ni prijetno. Včasih se počutimo, da nam nekdo prestopa osebne meje (v šoli, med prijatelji, v družini, ipd…). Če te npr. prijateljica žali ali kritizira, lahko v sebi občutiš nemoč, žalost, jezo, razočaranje, tišči te v prsih ali pa je le tisti čuden občutek, da nekaj ni OK. Enostavno se počutiš napadenega, kar lahko zelo boli.
Kako se lahko zaščitiš in poskrbiš zase (imej v mislih naslednje):
- Pravico imam čutiti lastna čustva in občutke ter o njih govoriti.
- V redu je, če rečem NE, ko mi nekaj ne paše in mi ni všeč.
- Jeza drugih ni nujno povezana s tabo. Nisi kriv za to, da se odrasli jezijo. Lahko se jezijo, ker so razočarani ali jezni, pogosto pa razlogi niso povezani s teboj. To so njihova čustva in pričakovanja in njihova odgovornost je, da jih predelajo.
- Če se nekdo ne strinja z menoj, to ne pomeni da jaz ne smem tako čutiti/razmišljati. Nikoli se ne bomo vsi z vsemi strinjali. In to je edinstvenost vsakega od nas.
- Enakovredni odnosi in spoštovanje. Prijateljstvo pomeni, da imata oba prostor, da povesta, kar želita, da spoštujeta drug drugega in da nihče v odnosu ni bolj pomemben.
- Včasih nam nekdo lahko naloži preveč bremena, in če ti je pretežko, je dobro, da to z nekom podeliš.
- Ne morem vedno predvidevati potreb drugih, lahko pa jih vprašaš, ko te kaj zanima.
- Imam pravico biti srečen.
- Z osebnimi mejami poskrbiš zase in pa pokažeš drugim ljudem, do kje smejo iti.
Če pa ti je postavljanje mej izziv in se v tem ne znajdeš dobro, nas pokliči na 116 111 in skupaj bomo našli način. Nisi sam_a.