Skip to main content
Skupna kampanja Safe.si in TOM telefon: Duševno zdravje na spletu

Skupna kampanja Safe.si in TOM telefon: Duševno zdravje na spletu

Splet je prostor, na katerem je običajno prikazana najlepša stran življenja, nerealne, idealizirane podobe lastnega življenja in telesa pa imajo lahko zelo negativen vpliv, še posebej na odraščajoče najstnike in njihovo samopodobo. TOM telefon in Safe.si zato želita s kampanjo o duševnem zdravju na internetu pomagati mladim k zaščiti in krepitvi lastne samopodobe, pri tem pa lahko ključno vlogo odigrajo tudi starši.  Vabljeni, da spremljate objave na temo pozitivne samopodobe na Facebook straneh TOM telefon-a in Safe.si, ki so namenjene mladim in staršem.

Ko se mladi soočajo s „popolnimi“ podobami na internetu, ki jim pogosto pripisujejo tudi srečo in uspeh, se veliko premalo zavedajo, da so to skrbno in z veliko truda ustvarjene idealizirane podobe, ki nimajo veliko skupnega z resničnim življenjem.

Kaj je samopodoba? Preprosto povedano bi lahko rekli, da je to kako posameznik vidi oziroma dojema samega sebe in vse kar razume kot „jaz“: svoje lastnosti, sposobnosti, telo… Samopodoba se najmočneje oblikuje že v zgodnjem otroštvu, na kar imajo pomemben vpliv starši s svojim vedenjem in odzivi na otroka pa tudi kot vzgled s svojim lastnim odnosom do sebe. Kasneje dobijo močnejši vpliv vrstniki, šola, širša okolica in mediji ter splet z družabnimi omrežji.

Pri ocenjevanju sebe in svojega mesta v svetu se primerjamo z drugimi, kar nas lahko motivira k spremembam in izboljševanju samih sebe. Če pa je razlika med tem kako doživljamo sebe in idealno podobo, ki ji želimo slediti prevelika, pa to lahko postane breme in vir stisk.

Spremljajte objave kampanje na Facebook profilih

ter na Instagram profilih: