Moje gole fotografije so zaokrožile med prijatelji. Kaj naj storim?
Morda si svojo (pol)golo fotografijo poslal/-a svojemu fantu/punci, simpatiji, prijatelju/prijateljici … Osebi si zaupal/-a, da fotografije ne bo delila z nikomer, kmalu pa si ugotovil/-a, da si jo med seboj posredujejo tvoji sošolci, sošolke, prijatelji in drugi. Vstop v tvoj intimen svet je postal viden prav vsem. To je boleča izkušnja, ki lahko pusti resne posledice na različnih področjih življenja. V takšnih trenutkih si prav vsak želi, da bi zavrtel čas nazaj ter ne bi pritisnil na gumb “pošlji”. Morda si želiš, da bi vse skupaj pustil/-a na miru in skušal/-a pozabiti. Vendar pa je ravno v tem trenutku pomembno, da ne obupaš, ukrepaš in poskrbiš zase. Zberi pogum in poišči pomoč!
V nadaljevanju smo zate pripravili korake, kako ukrepati, če se znajdeš v podobni situaciji.
- Poskušam se izogniti samoobtoževanju. Sam/-a nisi popolnoma nič kriv/-a. Oseba je zlorabila tvoje zaupanje.
- Zaupaj se bližnji odrasli osebi. Povej staršem, učitelju, učiteljici ali kateri drugi odrasli osebi, ki ti bo stala ob strani. Stopi do šolske svetovalne službe. Pokličeš lahko tudi TOM telefon.
- Posredovanje tvojih intimnih fotografij je kaznivo dejanje, zato ga je potrebno prijaviti policiji. Pri tem naj ti pomagajo starši, učitelj ali šolska svetovalna služba. Tvoja intimna fotografija je dokazno gradivo, zato moraš narediti in shraniti posnetke zaslona, pogovora, mesta, kamor je bil ta posnetek razširjen. Prav tako naredi posnetek zaslona pogovora z osebo, kateri si prvotno posredovala fotografijo. Pripravi seznam vseh oseb, ki vedo, da fotografija kroži. Prosi jih, da ti posredujejo posnetke zaslonov oseb, ki so fotografijo delile in širile med druge. Za pomoč pri pridobivanju dokazov prosi prijateljico ali prijatelja.
- Mogoče je, da se v tem času tvoja fotografija pojavi na spletu. Naredi vse, kar je mogoče, da se tvoja fotografija umakne s spleta. Zato na Google Alerts vklopi avtomatski opomnik za tvoje ime in priimek, da boš z elektronskim sporočilom obveščen/-a takoj, ko se pojavi tvoja fotografija. Takrat lahko posnetek prijaviš administratorjem, ki ga bodo odstranili. Kontaktiraj prijavno točko Spletno oko (info@spletno-oko.si) ali SI- CERT, kjer ti bodo pomagali z odstranjevanjem fotografije. Obrneš se lahko tudi na spletno mesto Take it Down.
- Ohrani in vztrajaj v dejavnostih, ki ti pomagajo, da se tudi v težkih trenutkih počutiš bolje. Poišči pomoč in uteho pri osebah, ki jim zaupaš.
- Pozanimaj se, kako se zaščititi v prihodnje. Veliko informacij o tem dobiš na naslednjih povezavah: www.safe.si, www.spletno-oko.si, www.policija.si, www.varninainternetu.si.
Vir:
https://safe.si/gradiva/gradiva-za-ucitelje/spletno-nasilje-in-spletne-zlorabe-otrok-in-mladostnikov