»Sleep mode«: Z odklopom poskrbim, da se v jutro svež in spočit prebudim
Verjetno že ves, da je vpliv digitalnih naprav na spanje velik. Pozno v noč svoje oči izpostavljamo modri svetlobi, katero odsevajo naše digitalne naprave. Zaradi tega kasneje začutimo zaspanost. Bdenje na ekranih pa prav tako vpliva na slabšo kvaliteto spanja ter povzroča zakasnjen ritem budnosti in spanja.
Že je ura polnoč, mi pa še vedno skrolamo po spletu, gledamo smešne TikTok videe in nove epizode priljubljene HBO serije. Tako naši možgani prejmejo sporočilo: »Ostani buden, ni še čas za spanje!« Sporočamo jim, naj ne izločajo hormona melatonina, katerega naravno izločanje se začne povečevati zvečer, ko se stemni. Prav tako ob gledanju razburljiv vsebin ostajamo miselno aktivni, kar nas vzdržuje budne. Na koncu pa nam še za tako potreben spanec ostane premalo časa. Kmalu je pred nami že nov dan in s tem nove šolske obveznosti, ki od nas zahtevajo popolno zbranost.
Bdenje na digitalnih napravah pozno v noč torej onemogoča, da bi dobili kakovosten 7 do 9 urni spanec, ki ga naše telo in možgani potrebujejo za uspešen in aktiven delovni dan.
Zdaj vemo, da spanje omogoča počitek našim aktivnim nevronom ter odstranjuje toksine, ki jih te nevroni proizvajajo. Pomanjkanje spanca vodi do zastoja v rasti, v zmanjšanje telesne aktivnosti poveča ter povzroča tveganje za razvoj debelosti. Povzroča tesnobo, depresijo, slabo kontrolo misli, tvegane oblike vedenja, pomanjkanje motivacije, večjo občutljivost na stres, kar pa vpliva tudi na akademsko uspešnost.
Zato je pomembno, da spanje postavimo na prvo mesto in zaslone izklopimo vsaj 30 minut pred spanjem. To je težka naloga, ki mnogokrat spodleti tudi odraslim. Predvsem je pomembna naša odločnost in volja, da se bomo tega držali. Strokovnjaki svetujejo, da digitalnih naprav nimamo v prostoru, kjer spimo, predvsem pa je pomembno, da jih pred spanjem odnesemo v drug prostor (npr. polnjenje telefona v dnevi sobi). Na tak način se lažje izognemo skomini, da bi pred spanjem še malo posurfali po spletu, odpisali simpatiji ali pogledali število všečkov na sveže objavljenem TikTok posnetku.
Kako pa izgleda tvoja zadnja ura pred spanjem? Ali tudi ti uživaš v trenutkih sprostitve tako, da se potopiš v svet interneta, igraš video igre ali gledaš serijo? Se morda lahko sprostiš še na kakšen drug način? Razmisli, s čim lahko nadomestiš uporabo digitalnih naprav pred spanjem? Je kaj, kar lahko počneš skupaj s starši, brati, sestrami? Poznaš kakšno pomirjujočo aktivnost, ki ti lahko pomaga, da se v posteljo odpraviš ob pravem času? TOM telefon te vabim, da svoje ideje preizkusiš. ?
Te zanima, kaj lahko še storiš za dober spanec? Poglej si webiner »Ali vaš najstnik premalo spi zaradi interneta?« .
Viri:
Safe.si: »Ali vaš najstnik premalo spi zaradi interneta?« Dostopno na: https://safe.si/video/video-predavanja/ali-vas-najstnik-premalo-spi-zaradi-interneta.
Insider Science. How Smartphones Affect Your Sleep. Dostopno na: https://www.youtube.com/watch?v=_1V0rDSTC9I.