Ko sem prebrala tvoje vprašanje, sem dobila občutek, da se zavedaš pomembnosti samozavesti in da želiš aktivno delati na tem področju. To ni samoumevno, zato bi te rada pohvalila.
V obdobju mladostništva se kot osebnosti še oblikujemo. Srečujemo se s hitrimi spremembami, na katere se moramo neprestano navajati, npr. pojavljajo se spremembe v izgledu in delovanju telesa, doživljamo lahko različno intenzivna čustva, pričnemo nekoliko drugače razmišljati in gledati na svet ter več svojega prostega časa preživljati z vrstniki. Vse te spremembe v nas vzbujajo dvome in vplivajo tudi na prepričanja, ki jih imamo o sebi, zato je normalno, da se tudi sama srečuješ z izzivi in ovirami odraščanja. Hkrati pa sta samozavest in samopodoba zelo pomembni, saj naša prepričanja o sebi vplivajo na naše vedenje in odločitve, ki jih sprejemamo.
Ko želimo pri sebi spremeniti kakšno lastnost, je dobro, da razmišljamo čim bolj konkretno. Zato bi te spodbudila, da si skušaš postaviti vprašanja, kaj zate pomeni biti bolj samozavestna. Vprašaj se, na katerem področju si želiš samozavest izboljšati (npr. komunikativnost, delovanje v skupini vrstnikov …) ter kaj je tisti najmanjši možni korak, ki bi ti dal potrditev, da se na tem področju bližaš cilju (npr. pričela bom pogovor s sošolko). Tudi za gradnjo samozavesti je pomembno ozavestiti naše razmišljanje in počasi spreminjati vedenje.
Pri gradnji samozavesti je pomembno, da pri sebi opazimo tudi tiste lastnosti, ki so nam všeč. Zato te povabim k razmisleku, kakšne lastnosti opisujejo tebe. Kaj ti je na sebi všeč tako na zunanjosti kot v notranjosti, na kaj si ponosna, kaj te dela unikatno, v čem si dobra (v pomoči prijatelju v stiski, skrbi za okolje, imaš smisel za humor, si uspešno opravila test, si dobra v kemiji, plesu …). Imaš tudi kakšen hobi, ki te opisuje? Morda branje knjig, poslušanje glasbe, sprehodi v naravi? Vse to ti lahko pomaga pri spoznavanju sebe ter izboljšanju samozavesti. Vabim te, da si zapišeš, kar ti bo morda v pomoč pri razmišljanju o sebi. Verjamem, da imaš mnogo lastnosti, katerih ne smeš spregledati. Spodbujam te, da se nanje spomniš, kadar ti je težko, in imaš občutek, da nisi dovolj.
Seveda pa ti z vsemi temi vprašanji ni treba biti sama. Lažje nam je, če imamo ob sebi koga, ki mu zaupamo in nam veliko pomeni. Zato tudi tebe vabim, da razmišljaš, kdo je oseba v tvoji bližini, ki ji zaupaš. To je lahko kdorkoli, starejša sestra ali brat, starša, stara starša, teta ali stric, ki ti je blizu, sestrična ali bratranec, dobra prijateljica ali soseda. Z njimi se lahko pogovoriš o vprašanjih, ki sem jih napisala zgoraj. Vedno se lahko obrneš tudi na učitelje v šoli, svojega razrednika oz. razredničarko, na voljo pa ti je tudi šolska svetovalna služba, v kolikor bi želela bolj poglobljeno in intenzivno delati na svoji samozavesti in osebni rasti.
Držim pesti zate,
TOMica