Skip to main content
Submitted by jure.kalan@cre… on 23 August 2024

Res ni enostavno, kadar smo priča konfliktom staršev. Normalno je, če se ob prepiranju staršev počutiš žalostno, pod stresom, zaskrbljeno in te je strah, da bi se njuna zveza končala. Starši se večkrat sprejo, kar je sicer čisto normalno. Spore potem rešujejo, kot jih sami najbolje znajo, in včasih njihov način ni najbolj ustrezen. Želela bi posebej poudariti, da za spore staršev nisi popolnoma nič kriv in odgovoren. Reševanje medsebojnih konfliktov je zgolj in samo v rokah tvojih staršev kot dveh odraslih partnerjev. Vedi, da tvoja naloga ni, da karkoli rešuješ namesto njiju, niti se ti ni treba postaviti na katerokoli stran.

Včasih odrasli v sporu rečejo tudi veliko stvari in težkih besed, ki jih ne mislijo zares. To se lahko v navalu intenzivnih čustev zgodi vsakemu izmed nas. Morda se je tudi tebi že kdaj zgodilo, da si v jezi izrekel kaj, česar nisi zares mislil ali želel. Žal tvojih staršev in njunega odnosa ne poznam, se pa odraslim lahko frustracije velikokrat nakopičijo zaradi službe in drugih obveznosti, medsebojnih pričakovanj in zato lahko kdaj reagirajo neprimerno. Seveda to ni opravičilo za njuno vedenje, vendar pa to še ne pomeni, da se nimajo radi.

Ker ti negotovost, kaj se bo zgodilo, ko se starša spreta, in nerazumevanje razlogov za konflikte, povzročata hudo stisko, te spodbujam, da se o tem z njima pogovoriš. Preden se pogovoriš, lahko premisliš, kdaj bi se počutil najbolj sproščeno za pogovor in kdaj bi bil za to najprimernejši čas. Spregovoriš lahko o tem, kako se počutiš, ko se spreta, kaj si želiš, kaj pričakuješ ipd. Lahko si zapišeš, kar želiš od staršev izvedeti: kaj ti je pomembno, da starša vesta, kaj bi jima rad povedal, katere odgovore potrebuješ. Morda se starša niti ne zavedata, kako negativno vpliva njuno prepiranje nate in je zato pomembno, da svojo stisko z njima podeliš. Če se sprašuješ, kako se jima zaupati, in bi se najprej želel o tem pogovoriti s tretjo osebo, te spodbujam, da se obrneš na nekoga, ki ti je blizu, npr. prijatelja, sestro, brata, babico, dedka …

Kljub pogovoru se lahko prepiri staršev ponovijo. V takšnih trenutkih je pomembno, da poskrbiš zase. Imaš morda že razvite načine, kako si pomagaš? Se morda odmakneš ali pa počneš kaj posebnega, npr. poslušaš glasbo, greš igrat košarko, si dopisuješ s prijatelji, objameš svojega kužka … Vse, kar ti pomaga, te vabim, da uporabiš, ko ti bo težko.

Če opažaš, da so odnosi med staršema slabi dlje časa oz. da se starši neprestano prepirajo, zmerjajo ali kako drugače neprimerno obnašajo, je zelo pomembno, da poiščeš pomoč. Svetujem ti, da se obrneš na odraslo osebo, ki se ti zdi vredna zaupanja. Obrneš se lahko tudi na učitelja, ki ti je blizu, ali na šolsko svetovalno službo. Tam so posebej usposobljeni, da vam učencem v stiski prisluhnejo in skupaj z vami iščejo načine, da se odnosi doma izboljšajo. Pomembno je, da se doma počutiš dobro, sproščeno in povezano z družino.

Več o tej temi si lahko prebereš tukaj.

Mislim nate,

TOMica

Kategorija