Skip to main content
selfie

Kaj naj naredim, če prejmem neželeno golo fotko?

Kako neprijetno je lahko, če naključno prejmeš golo fotografijo. Občutki, ki jih ob tem doživiš, se pojavijo zato, ker postane stik med pošiljateljem in tabo seksualen brez tvoje privolitve. Temu rečemo tudi spolno nadlegovanje. Spolno nadlegovanja prek spleta (prek SMS ali MMS sporočil, aplikacij za sporočanje, zasebnih sporočil na družbenih omrežjih ali prek e-pošte) pa ne vključuje nujno le neželenega prejemanja golih fotografij, temveč tudi prejemanje opolzkih sporočil ali vabil in pornografskega materiala.

Morda se sprašuješ, zakaj bi ti nekdo poslal nekaj, kar je tako osebnega in intimnega, kot je gola fotografija, ne da bi ti v to privolil_a? Pošiljatelj lahko misli, da je to zapeljivo ali zate vzburjajoče, da je to nujen del flirtanja ali zmenkov. Lahko te poskuša šokirati in izzvati tvoj odziv, velikokrat pa računa tudi na to, da bo v zameno prejel tvojo golo fotografijo. Ob tem bi te na TOM-u radi opozorili, da je pogost pristop slabonamernih uporabnikov na spletu ravno ta, da najprej sami pošljejo golo fotografijo pod pretvezo, da je njihova, in s tem pritiskajo na žrtev, da jim je sedaj tudi ona dolžna poslati svojo golo fotografijo.

Kaj storiti, če prejmeš nezaželeno (pol)golo fotografijo?

Če prejmeš nezaželeno (pol)golo fotografijo od prijatelja, sošolca, fanta/punce ali osebe, ki ti je všeč, je povsem normalno, da se počutiš neprijetno. Vedi, da se na poslano fotografijo nisi dolžan_na odzvati s pošiljanjem lastne (pol)gole fotografije. Če se počutiš dovolj udobno, lahko osebi odgovoriš in ji jasno poveš, da takšnih fotografij ne želiš prejemati. Sporoči ji, da ti to ni všeč. Prejeto fotografijo izbriši.

Morda se bojiš, da bi fant/punca ali kdo drug, ki ti je všeč, izgubila zanimanje, če postaviš mejo in ne odgovoriš s svojo poslano fotografijo. Vendar je pomembno vedeti, da je pošiljanje intimnih fotografij oz. sekstanje za razvijanje odnosa (prek spleta) nepotrebno in ni pokazatelj naklonjenosti med dvema osebama. Če bo oseba na drugi strani spoštovala tvojo odločitev, vedi, da občutki zaljubljenosti med vama ne bodo kar minili. Najbolj pomembno je, da se v vsakem razmerju počutiš spoštovano, varno in udobno.

Poslušaj notranji občutek, če ti pravi, da tega ne želiš in da nočeš prejemati ali pošiljati takšnih fotografij.

Na spletu pa smo lahko prek različnih aplikacij, storitev in platform deležni stikov z neznanci, ki imajo lahko tudi slabe namene in nam brez kakršnihkoli zdržkov pošljejo (pol)golo fotografijo. Takrat je pomembno, da neželeno fotografijo prijaviš platformi, kamor si prejel_a fotografijo. Tukaj najdeš navodila, kako to storiš na posamezni platformi.

Kako preprečiš nadaljnji stik? Profil osebe daj na »mute« ali ga blokiraj. Spremeni tudi nastavitve svojega računa tako, da svoj profil nastaviš kot zaseben, s spletnimi prijatelji pa ne deli svoje lokacije. Več nasvetov, kako zaščitiš svojo zasebnost na spletu najdeš tukaj

Če si v stiski in ne veš, kako naprej, prosi za pomoč. Vedi, da ti situacije ni potrebno reševati sam_a. V kolikor imaš v bližini osebo, na katero se lahko zaneseš, naj ti pomaga ugotoviti, kaj lahko še storiš in kako si lahko pomagaš. Vedno smo ti na voljo tudi na TOM-u.

Viri:

Car, S., Kračan, B., Lesjak, B., Mezinec, N., Motl, A., Petek, A., Puschner, M., Slokan, S., Strašek., M. in Zemljič, I. (2024). Spletno nasilje: prepoznavanje, obvladovaje in ukrepanje: priročnik za šole. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede, Založba FDV.

ESafety Commissioner: Receiving unwanted nudes. Dostopno na: https://www.esafety.gov.au/young-people/receiving-unwanted-nudes (pridobljeno 22. 7. 2024).