Skip to main content
Raziskava Safe.si: Tretjina slovenskih dijakinj zaradi vpliva družbenih omrežij razmišlja o plastični operaciji

Raziskava Safe.si: Tretjina slovenskih dijakinj zaradi vpliva družbenih omrežij razmišlja o plastični operaciji

Objave na internetu močno vplivajo na počutje in razmišljanje mladostnikov, so ugotovili v raziskavi organizaciji Safe.si, ki je pokazala, da zaradi spletnih objav kar tretjina slovenskih dijakinj in četrtina učenk zadnje triade osnovne šole razmišlja o plastični operaciji. Spletne objave pa poleg slabega počutja vplivajo tudi na spanec.

Na internetu so mladostniki izpostavljeni nerealnim lepotnim standardom, idealiziranim in seksualiziranim podobam ljudi in njihovih življenj. Nedoseganje lepotnih idealov, ki jih vsiljujejo idealizirane in pogosto grafično obdelane spletne objave, ima lahko slab vpliv na počutje in duševno dobrobit mladostnikov, ki se nahajajo v razvojnem obdobju, v katerem so še posebej občutljivi na svojo samopoodbo, sprejemanje svojega telesa in razvijanja občutka lastne vrednosti ter se lahko počutijo pod vrstniškim pritiskom.

Raziskava, ki so jo februarja in marca letošnjega leta izvedli med 486 učenci tretjega triletja in 246 dijaki, je pokazala, da lahko mladostniki zaradi tovrstnih objav postanejo obsedeni z zunanjim videzom, nezadovoljni s svojim telesom, imajo občutke manjvrednosti.

Najstniki svoje telo primerjajo s podobami na spletu. Kar 45 odstotkov mladostnikov se s spletnimi vplivneži primerja že v osnovni šoli in je zaradi tega nezadovoljnih s svojim izgledom. V srednji šoli je ta odstotek višji, z vplivneži se primerja kar 59 odstotkov najstnikov.

Vpliv interneta je odvisen tudi od starosti. Razlike se pokažejo pri pomanjkanju spanca zaradi rabe interneta, o tem je poročalo 37 odstotkov sedmošolcev, 44 odstotkov osmošolcev, 54 odstotkov devetošolcev, pri dijakih pa ta delež znaša že 64 odstotkov, je še pokazala raziskava.

Vir: Safe.si in Mladina