Skip to main content
Sem »gamer«?

Sem »gamer«?

Kdo so igralci video igre oz. »gamer-ji«, kot zanje radi uporabljamo to tujko? Kaj v resnici pomeni biti »gamer«? Je »gamer« oseba, ki igra katero koli vrsto igre, ali  na primer nekdo, ki igra veliko število ur? Ali pa je to nekdo, ki večino časa preživi ob igranju internetnih iger?

Igranje video iger

Različni slovarji različno definirajo, kdo je »gamer«. Če pogledamo definicijo v slovarju Oxford Learner’s Dictionaries, pravi, da je »gamer« oseba, ki rada igra računalniške igre. V slovarju Merriam Webster Dictionary je »gamer« definiran kot oseba, ki redno igra računalniške ali video igre. Na Dictionary.com pa »gamerja« definirajo še bolj široko, in sicer kot oseba, ki igra igre, zlasti računalniške igre ali videoigre.

Igre in igralci torej ne bi smeli biti omejeni na določene vrste izkušenj igranja video iger. Vsakdo, ki igra video igre ali računalniške igre in to počne rad, je torej »gamer«. Kot so izpostavili na ISFE, stereotipna predstava o igralcu video iger že dolgo ne drži, kar kažejo tudi naslednji podatki:

  • 52 % prebivalcev, starih od 6 do 64 let, igra video igre.
  • 48 % evropskih igralcev video iger je žensk.
  • 76% igralcev video iger je starejših od 18 let, povprečna starost igralcev video iger v Evropi pa je 31,3 leta.
  • 9 ur je povprečni tedenski čas igranja video iger.

Tako lahko rečemo, da so izkušnje igranja video iger tako raznolike kot milijarde ljudi, ki jih igrajo.

ISFE tudi narekuje, da igranje video iger nima samo slabih, negativnih posledic. Temveč prinaša tudi:

  • Izboljšanje duševnega zdravja: Videoigre so bile pomemben vir utehe in so pozitivno vplivale na duševno zdravje med pandemijo COVID-19. Nekatere najnovejše akademske študije kažejo pozitivno povezavo med igranjem videoiger in dobrim počutjem.
  • Video igre se uporabljajo kot dopolnilne možnosti zdravljenja zdravstvenih stanj, kot so lajšanje tesnobe, ADHD in Alzheimerjeva bolezen.
  • Video igre igralcem nudijo občutek skupnosti, v kateri lahko sodelujejo pri raziskovanju, tekmovanju in reševanju problemov. V času pandemije COVID-19 – ko je bilo drugih oblik skupne zabave malo, so video igre omogočale virtualno druženje, sodelovanje pri igranju pa je postalo sredstvo za preprečevanje občutka osamljenosti.

Splošna predstava, da ima igranje video iger samo negativne posledice na fizično kot duševno zdravje, kot tudi predstava, da so »gamer-ji« osebe, ki večino prostega časa namenijo igranju video iger, ne drži.

Vsekakor pa je pomembno zavedanje, da ima prekomerno igranje video iger tudi negativne učinke na naše zdravje. Zato je pomembno, da ohranjamo dobro fizično počutje ter kvalitetne odnose v živo. Več o negativnih učinkih in tveganjih igranja video iger si lahko prebereš tudi na portalu Safe.si.

Če nisi prepričan_a, ali igranje video iger vpliva na tvoje psihično in fizično počutje, te vabimo, da izpolniš test zasvojenosti z video igrami, ki ti ponuja informativno oceno zasvojenosti ter priporočila. Izpolniš lahko tudi test zasvojenosti z internetnimi igrami.

Kontroler

 

Viri:

Logout: https://www.logout.org/sl/za-igralce/

ISFE: https://www.isfe.eu/game-industry/societal-cultural-impact/