Skip to main content
Sprejeti posledice svojih dejanj

Sprejeti posledice svojih dejanj

pomeni narediti tisto, kar je prav, tudi če te je strah. Se strinjaš?

Kdo pa ni že kdaj  česa ušpičil? Hiter preblisk, napenjanje mišic, tekmovanje, kdo bo večji frajer/ka, pa kakšen učitelj ali sošolec ti gre na živce, poskušaš ponagajati mlajši sestri,… Nekaj mogoče na začetku čisto nedolžnega lahko hitro prestopi mejo sprejemljivega in težave so tu.

Ponavadi je tvoja lumparija ali pa tista, ki ste jo ušpičili s prijatelji, hitro odkrita in če ni med najbolj nedolžnimi, bo sledil tudi kakšen vzgojni ukrep.

Lahko se pa zgodi, da te zamika, da vse skupaj zamolčiš,  se pretvarjaš, da se ni nič zgodilo, se celo zlažeš ali prevališ na koga drugega.  To seveda ni prav.  Mogoče te je zelo strah, bojiš se kazni, kreganja, tega, da bodo drugi jezni nate ali da te ne bodo marali. Lahko je prisoten tudi občutek sramu, ker se želiš  videti v lepši luči  ali ker si razočaral/a tebi pomembne ljudi.  Vsi ti občutki so zagotovo zelo neprijetni.  

Zato priznanje, da si nekaj naredil/a narobe, zahteva pogum. Prevzemanje odgovornosti in pripravljenost popraviti škodo, prav tako.  Lahko ti pomaga razmislek, kako se počuti tisti, ki se ga je dotaknila groba beseda, žalitev, ima uničeno kakšno stvar, ali je bila narejena kakšna druga škoda.  Iskreno opravičilo nekomu lahko pomaga ponovno zgraditi dobre odnose.  In če si mogoče razočaral/a tudi sebe – tako lahko oprostiš tudi sebi, se sprejmeš  in greš naprej.

Lahko se pogovoriš tudi z nami na brezplačni številki 116 111 vsak dan od 12:00 do 20:00 ure, se nam oglasiš v spletni klepetalnici na https://www.etom.si/stopi-v-stik/  ali nam pišeš na email: tom@zpms.si.