Skip to main content
Franček – jezikovni portal za učence

Franček – jezikovni portal za učence

Jezikovni portal za učence OŠ in SŠ (beta verzija) od deluje od 21. novembra 2020 naprej. Njegovi avtorji sporočajo:

“Trenutna okrnjena oblika se bo dopolnjevala v naslednjih tednih, saj portal nastaja “v živo”. V ozadju je že veliko narejenega. Vsi sodelavci in sodelavke smo neizmerno veseli, pravkar pa poteka tudi izobraževanje učiteljev s šol, ki sodelujejo v projektu.”

Franček logotip

Povezava do portala: www.francek.si

V nadaljevanju si lahko preberete nekaj zanimivih misli, ki smo jih za vas izbrali iz intervjuja z avtorjem dr. Kozmo Ahačičem. Cel razgovor si lahko preberete tukaj.

Gre za uvod v uporabo slovarjaFranček bo na vprašanje o vsaki slovenski besedi odgovoril tako, da bo povedal, kaj pomeni, kakšni so njeni sinonimi, kakšne so podpomenke, nadpomenke, kako se je to besedo uporabljalo v zgodovini, kakšen je izvor besede, kako se ji reče v različnih slovenskih narečjih. Hkrati pa bodo slovarji povezani še s stranjo Kje je kaj v slovnici, ki bo vsebovala kratek pregled slovenske slovnice, za učitelje bo vzpostavljena Jezikovna svetovalnica.”

“Jezikovni portal Franček na www.franček.si nastaja s pomočjo učiteljev in učencev 21 šol po Sloveniji, ki pomagajo prostovoljno. Poleg raziskovalcev z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU sodelujejo še strokovnjaki Univerze v Mariboru, Univerze v Ljubljani in podjetja Amebis. “Učiteljem teh šol pripravimo osnutke, ki jih predstavijo učencem. Ti izpolnijo anketo in nam sporočijo svoje izsledke, nato na podlagi njihovih pripomb še kakšno reč spremenimo ali dodamo. Hkrati pa nam učenci in učitelji tudi zelo pomagajo pri zbiranju besedil, na podlagi katerih nastaja nov Šolski slovar slovenskega jezika. Slovar bo narejen prav na osnovi besedil osnovnošolcev, srednješolcev in nekaterih knjižnih del ter učbenikov od 1. do 5. razreda osnovne šole,” še dodaja Ahačič. Slovar bo tako vseboval le besede, ki so aktualne za učence do 5. razreda osnovne šole in bo zato prvi slovenski slovar za najmlajše.”