Kam v srednjo šolo?
»Kaj želiš početi, ko odrasteš?«
Ne glede na to, ali te to vprašajo tvoji starši, učitelji, prijatelji ali kdo drug, je povsem običajno, če pri svojih letih odgovora na to vprašanje še ne poznaš.
Preskok iz osnovne na srednjo šolo je za mnoge prvi veliki korak, o katerem se je treba v življenju odločiti. Velika večina devetošolcev ima povsem enake skrbi, kot jih imaš ti. Te so lahko povezane z marsičem novim. Kam naj se sploh vpišem? Kaj me zanima in kaj mi gre dobro? Kam se bodo vpisali moji prijatelji? Ali bom kos učnemu načrtu? Ali bodo učitelji prijetni? Kaj pa, če se nihče ne bo želel družiti z mano? Kakšen je vozni red avtobusa? Koliko mi bo sploh ostalo prostega časa? Ali bo treba v dijaški dom? Kakšno je življenje tam? Kako naj se približam novim sošolcem, če sem bolj sramežljive narave? In še in še vprašanj se ti zagotovo podi po glavi!
Toliko neznanega – kje naj sploh začnem?
V mislih imej predvsem to, kaj te zanima ali o čem se želiš naučiti še več. Morda si že od otroštva želiš izbrati točno določen poklic. Če ne, nič hudega, na spletu se najde tisoč in ena ideja, s čim vse se lahko človek v svojem življenju preživlja. Pomagaš si lahko tudi s to spletno stranjo https://srednjesole.aktualno.si/poklici/.
Poskusi povezati želje s tem, kar ti gre dobro od rok, saj ti je to lahko v pomoč pri odločanju o svoji poklicni poti. Na primer: če so tvoje dobre lastnosti potrpežljivost, empatija, pomoč drugim, nesebičnost, želja po novih znanjih, ti bi morda ustrezala izobrazba v smeri medicinske pomoči, socialnega dela oz. nekaj, kjer imaš vsakodnevni stik z ljudmi. Če so tvoje dobre lastnosti in znanja usmerjeni v naravoslovje oz. so ti blizu znanstvena in eksperimentalna odkritja in matematične formule – potem bi ti bilo mogoče všeč delo v laboratoriju ali računalniško programiranje. To seveda ni pravilo; odločiš se lahko tudi ravno obratno, če meniš, da si to želiš in bo dobro zate.
Ampak kako sprejeti tako pomembno odločitev?
Veliko informacij najdeš na spletni strani Dijaške organizacije Slovenije https://dijaska.org/. Tam najdeš seznam vseh srednjih šol in gimnazij v Sloveniji ter kakšne izobraževalne programe izvajajo. Morda najdeš kaj novega, o čemer bi se rad_a naučil_a čim več.
Podobno vsebino najdeš tudi na spletni strani https://dijaski.net/, kjer je tudi poseben zavihek "rokovniki za vpis v srednje šole". Tu so navedeni vsi pomembni datumi, ki se tičejo vpisovanja v srednjo šolo, in so ti lahko jasno vodilo skozi te mesece. Pri tem so ti lahko v pomoč tudi starši ali druge osebe.
Med vsemi roki in termini so navedeni tudi t. i. informativni dnevi, ki običajno potekajo v februarju (petek in sobota). Te si lahko predstavljaš kot "dneve odprtih vrat na srednjih šolah", ko osnovnošolci lahko obiščete srednje šole in vam bodo dijaki predstavili šolo in učni program. Spodbujamo te, da se jih udeležiš, saj tam prejmeš informacije iz prve roke, ki ti bodo pomagale pri odločitvi. Če te je strah iti sam_a v sosednji ali bolj oddaljen kraj na neznano šolo med neznane ljudi, ne skrbi; na informativni dan greš lahko s starši, prijatelji, bratom ali sestro… Velika večina osnovnošolcev pride na informativne dneve še z nekom odraslim. V 9. razredu imaš ta petek v februarju prost prav zato, da se lahko udeležiš informativnih dni.
Mešani občutki so povsem v redu!
Recimo, da imaš sedaj v ožjem izboru tri srednje šole. Kako si lahko še pomagaš pri nadaljnji odločitvi? Pripravi seznam prednosti in slabosti za vsako šolo: kako si se počutil_a v šolskem prostoru na informativnem dnevu? Ti je dal dober občutek? Je bil dober vibe? Kakšen je bil prvi vtis o zaposlenih in dijakih? Ali bo šolo obiskoval še kdo, ki ga poznaš? Ali te ta smer res zanima? Kakšne bodo kasneje zaposlitvene možnosti na tem področju?
Če te skrbi prihodnost in ne veš, kako se odločiti, tega ne zadržuj v sebi. Poskusi se pogovoriti s starši, učitelji ali prijatelji, vedno se lahko obrneš tudi na šolsko svetovalno službo, ki ti bo pomagala pri poklicnem usmerjanju. Morda ti bo v pomoč tudi pogovor z drugimi mladimi, ki so pred kratkim šli skozi to izkušnjo – imaš mogoče starejšega brata ali sestro? Ali kakšnega starejšega prijatelja?
Če se počutiš zmedeno in imaš skrbi glede vpisa v srednjo šolo, je to nekaj povsem običajnega. Veliko tvojih vrstnikov se počuti enako. Vzemi si čas in dobro premisli; pri tem pa je najpomembneje, da se ne počutiš, kot da je vse na tvojih ramenih. Zato ne pozabi na podporo odraslih. In čeprav je odločitev o srednji šoli res velikega pomena in vredna temeljitega premisleka, le-ta ni "zabetonirana". Če se morda zgodi, da čez nekaj mesecev ugotoviš, da izbira ni bila prava, obstaja možnost, da zamenjaš šolo ali program.
Če te spremljajo mešani občutki, si lahko tukaj prebereš več o njih in kaj ti sporočajo.
Kako poteka vpis?
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje še pred informativnimi dnevi objavi razpis za vpis v srednje šole in dijaške domove. Za vsako šolo posebej piše, katere programe bodo izvajali in koliko dijakov bodo sprejeli v prvi letnik. Navedeni so tudi pogoji za vpis in koliko let traja šolanje, saj se ti razlikujejo od programa do programa.
Nato je treba do določenega roka oddati prijavnico; s tem prideš na seznam prijavljenih. V kolikor je prijav na določeno šolo manj kot razpisanih mest, to pomeni, da program nima omejitve in boš zagotovo sprejet_a.
Če pa je prijav več, kot je razpisanih mest, je vpis v želeno šolo odvisen od tvojega števila točk. Točke se izračunajo iz zaključnih ocen obveznih predmetov iz 7., 8. in 9. razreda osnovne šole (60 %) in – po novem tudi – iz dosežka na nacionalnem preverjanju znanja iz učnega jezika (slovenščine oz. italijanščine ali madžarščine na narodno mešanih območjih) in matematike (vsak po 20 %). V tem prvem krogu srednje šole izberejo kandidate za 90 % razpisanih mest. O sprejemu te izbrana srednja šola obvesti v juniju.
Tudi če prejmeš obvestilo, da nisi bil_a sprejet_a, še ni nič izgubljeno. Obstaja še možnost drugega kroga vpisa – to pomeni, da lahko prijaviš na preostalih 10 % vpisnih mest na šolah z omejenim vpisom ali na prosta vpisna mesta na šolah, ki nimajo dovolj prijavljenih kandidatov.
Za mano je vpis na srednjo šolo. Kaj pa zdaj?
Čestitke, sprejel_a si svojo odločitev in se vpisal_a na srednjo šolo, sedaj pa lepo počasi naprej. To je velika sprememba zate in verjetno te preplavljajo zelo različni občutki – od navdušenja, razburjenja in novih pričakovanj do skrbi in negotovosti. Vse to je povsem običajno in veliko devetošolcev se v tem trenutku počuti enako kot ti.
Čaka te novo obdobje v življenju in krasna dogodivščina. Veliko bo lepega; če pa se bodo pojavila tudi manj prijetna in naporna obdobja, bo tukaj vedno zate TOM telefon.
Kontaktiraj nas tudi, če te odločitev o izbiri srednje šole zelo obremenjuje; če se ti zdi, da se ne moreš pogovoriti z nikomer, ali če meniš, da ne bodo razumeli tvojih skrbi. Nikoli se ne počuti, kot da zapravljaš naš čas ali da tvoj problem ni dovolj pomemben. Kar je pomembno zate, je pomembno tudi za nas. In tvoja prihodnost je zelo pomembna. Zapomni si, ni se ti treba odločiti brez podpore.
Kako se pripraviti na prvi dan in prve tedne srednje šole, si preberi tukaj.
VIRI:
https://www.childline.org.uk/info-advice/school-college-and-work/ (11.10.2024)
https://dijaski.net/ (14. 10. 2024)
https://dijaska.org/ (14. 10. 2024)
https://srednjesole.aktualno.si/poklici/ (16. 10. 2024)