Ko se starša prepirata
V vsaki družini se kdaj zgodi, da se starši prepirajo. Morda gre za manjše nesporazume ali večje prepire. Ne glede na to, ali se prepiri dogajajo pogosto ali le občasno, je povsem razumljivo, če se zaradi njih počutiš zmedeno, žalostno, prestrašeno ali celo jezno. Ko se ljudje, ki jih imaš rad_a, prepirajo, se ti lahko zdi, kot da gre vse narobe – in to je res težko. Morda se sprašuješ, zakaj se to dogaja, in si želiš, da bi se stvari čim prej umirile.
Ko se starša prepirata, te morda stiska v želodcu, postane ti neprijetno in sploh ne veš, kaj narediti. Obstajajo načini, kako lahko poskrbiš, da ti bo lažje.
Zakaj se starši prepirajo?
Prepiri so med odraslimi nekaj povsem običajnega. Tako kot se ti kdaj skregaš s prijateljem ali bratom/sestro, se tudi odrasli med seboj prepirajo. Starša se lahko prepirata iz različnih razlogov – lahko ju skrbi služba, denar ali pa sta preprosto pod stresom. Včasih se morda ne strinjata glede odločitev, ki jih morata sprejeti, ali pa ju razjezijo majhne stvari, ki so se nabirale skozi dalj časa. V takih trenutkih kdaj ne znata najbolje rešiti svojih težav in takrat hitro pride do prepirov.
Moja krivda je …
Morda si kdaj slišal_a, da se med prepirom pogovarjata tudi o tebi, na primer: »Zaradi tebe vedno zamudi na trening.« ali pa »Ti si kriv_a, da ima slabe ocene, nikoli mu_ji ne pomagaš pri učenju, vse delam sam_a!« Takšne besede lahko zelo bolijo in ti povzročijo občutek krivde. Morda ob tem razmišljaš, da bi se vse uredilo, če bi bil_a drugačen/a ali če bi naredil_a nekaj bolje.
Vedi, da nikoli nisi ti kriv_a za prepire ali napetosti! Starši se pogosto prepirajo zaradi lastnega stresa, občutkov frustracije ali zato, ker ne najdejo skupnega jezika. V takih trenutkih se med seboj pogosto začnejo obtoževati, pri tem pa se osredotočijo na stvari, ki si jih zamerijo, tudi če to ni pravi razlog za prepir. Torej, tudi če govorita o tebi, ti nisi ta razlog.
Kako se počutiš?
Ko se starša prepirata, lahko čutiš več različnih občutkov. Mogoče se sprašuješ, ali se starša ne marata več ali pa te skrbi, kaj se bo še zgodilo. Takšna razmišljanja so čisto človeška, a vedi, da prepiri ne pomenijo nujno, da se starša ne marata več; včasih so ljudje preprosto jezni ali pod stresom in rečejo stvari, ki jih ne mislijo.
Morda si celo jezen_a. Zakaj preprosto ne nehata? Se morata res prepirati za vsako stvar? Takšne misli so povsem razumljive, saj je težko gledati starše, kako se prepirajo, še posebej, če se to dogaja pogosto. Včasih lahko celo občutiš, da si razočaran_a nad njima in se sprašuješ, zakaj ne moreta ravnati bolje. Tukaj lahko prebereš več o čustvih in tem, zakaj čutimo to kar čutimo.
Pogosto se v takšnih trenutkih zgodi, da ne veš, kaj narediti. Morda poskušaš ostati tiho, da ne bi staršev še bolj razburil_a, ali pa se umakneš v svojo sobo, da ne bi slišal_a prepira. Mogoče razmišljaš, kako lahko pomagaš, da bo bolje. Čeprav je povsem naravno, da želiš, da se stvari pomirijo, ni tvoja naloga, da popravljaš odnos med staršema. To morata urediti sama. Lahko pa v tistem trenutku poskrbiš zase.
Kako poskrbiš zase?
Če se starša pogosto prepirata, se lahko počutiš ujeto in nemočno. Včasih pomaga, da se umakneš v svojo sobo oz. nekam, kjer se počutiš varno. Lahko si nadeneš slušalke in poslušaš glasbo, bereš knjigo, gledaš film, igraš igrice ali se kako drugače umakneš v svoj svet. Tudi kratek sprehod zunaj ti lahko pomaga, da se malo sprostiš. Tukaj lahko prebereš več o tem, kako poskrbeti zase, ko ti je težko.
Ko so prepiri med staršema pogosti, se lahko zdi, kot da bo vsak trenutek nekaj šlo narobe. To lahko vpliva na tvoje počutje, šolo ali odnose s prijatelji. Starši se včasih sploh ne zavedajo, kako zelo prepiri vplivajo na tvoje počutje. Zaradi svojih lastnih težav lahko čisto spregledajo tvoje. Morda mislijo, da so tvoje skrbi manjše ali da tega sploh ne opaziš. Vendar je prav, da jima poveš, kako se počutiš. Lahko rečeš nekaj preprostega, kot je: »Res me skrbi, ko slišim, da se prepirata.« To jima lahko pomaga razumeti, kako prepiri vplivajo nate, in ju spodbudi, da svoje težave začneta reševati na drugačen, boljši način. Tukaj je nekaj nasvetov, kako se o takšnih stvareh pogovarjati s starši.
Če pa se ti zdi, da se s staršema o tem ne moreš pogovarjati, ali se doma počutiš ogroženo, je pomembno, da poiščeš pomoč. Pogovori se z odraslo osebo, ki ji zaupaš – to je lahko sorodnik, učitelj, nekdo iz šolske svetovalne službe ali kdo drug. Pogovor ti lahko pomaga, da se počutiš bolje, in tudi pomaga najti rešitve, kako se spoprijeti s težavami v družini. Tukaj lahko prebereš več o tem, zakaj je pomoč dobra in kako prositi zanjo.
***
Ko se starša prepirata, je to lahko zelo naporno. Ampak zapomni si, da to ni tvoja krivda in da ni tvoja naloga, da rešiš njune težave. Najbolj pomembno je, da poskrbiš zase in da najdeš načine, kako se spoprijeti z napetostjo doma. Vedno si zaslužiš občutek varnosti in podpore, tudi ko doma ni vse popolno.
VIRI:
https://au.reachout.com/relationships/families/how-to-deal-with-your-parents-fighting-all-the-time
https://www.nuortennetti.fi/ihmissuhteet/perheen-huolia/riitelevat-vanhemmat/