Prijatelj v stiski
*Članek je zaradi lažje preglednosti napisan v moški osebi "prijatelj", ampak velja tudi za "prijateljice".
Se ti zdi, da je nekdo izmed tvojih prijateljev ali bližnjih v stiski?
Opažaš, da se obnaša drugače kot običajno in postajaš zaradi tega zaskrbljen?
Želiš si, da bi se počuti bolje, a ne veš, kaj storiti?
Če zaznaš, da se tvoj prijatelj ne počuti dobro, je razumljivo, da mu želiš pomagati. Verjetno te boli, ko vidiš, da ni v redu in imaš občutek, da bi moral_a najti način, da ga razbremeniš in spraviš v dobro voljo. Ta občutek, da bi moral_a nekako popraviti situacijo, je čisto naraven. Vendar pa to ne pomeni, da je reševanje njegove težave tvoja naloga.
Ko imamo nekoga radi, nam ni vseeno. In ko nas prijatelj potrebuje, se lahko zdi, kot da smo zanj edina oseba, ki mu lahko pomaga. Toda to lahko zate postane težko breme.
Zato vedi, da je popolnoma v redu, če ne moreš rešiti njegovih težav. Včasih je največ, kar lahko storiš, to, da si ob njem, ga poslušaš in pokažeš, da ni sam. S tem pokažeš, da ga imaš rad_a, prav tako pa poskrbiš zase. Čeprav je včasih težko vedeti, kaj storiti, lahko tvoja podpora pomeni ogromno. Pri tem ti lahko pomagajo spodnji nasveti.
Kako prepoznaš, da je nekaj narobe?
Včasih ti prijatelji sami povejo, če niso okej. Prav tako pa lahko kdaj tudi sam_a opaziš, da je nekaj narobe. Znaki, da se nekdo spopada s težavami ali je v stiski, so lahko:
- spremembe v vedenju ali to, da govori manj, kot običajno;
- izogibanje načrtom in druženjem;
- objavljanje stvari na spletu, ki niso značilne zanj, ali vzbujajo skrb;
- izbruhi jeze, agresivnosti ali občutljivost na veliko stvari;
- uživanje alkohola, cigaret ali drog;
- nepojasnjene poškodbe ali rane;
- pretirana zaskrbljenost in živčnost;
- manj se pripravlja za šolo, dobiva slabše ocene, manj obiskuje krožke ali treninge;
- videti je utrujen ali pa se zdi, da ne skrbi več zase.
Kljub tem najpogostejšim znakom se vsaka stiska pokaže drugače, ali pa je sploh ne moreš videti. Če ti srce pravi, da nekaj ni v redu, potem verjetno ni. In to je prvi korak – zavedanje, da tvoj prijatelj morda potrebuje pomoč.
Pomagaš mu lahko na več načinov.
Začni s pogovorom
Če se ti zdi, da je tvoj prijatelj v stiski, je najboljše, da ga o tem povprašaš. Mogoče te skrbi, da ne boš vedel_a, kaj reči, ali da bo neprijetno. Ne skrbi, včasih že to, da pokažeš skrb, naredi veliko razliko. Ni ti treba imeti pripravljenih odgovorov ali nasvetov, že to, da mu poveš, da si opazil_a spremembo, lahko da občutek, da si ga res opazil in da mu želiš biti blizu.
Pogovor lahko začneš v živo ali preko sporočil. Izberi čas, ko imata oba dovolj časa za pogovor in sta na samem. Lahko rečeš na primer:
»Opazil_a sem, da si zadnje čase bolj tiho. Bi se rad o čem pogovoril?«
»Rad_a bi ti povedal_a, da sem vedno tu zate, če kaj potrebuješ.«
»Ali je vse v redu?«
»Se je kaj zgodilo, zdiš se mi zaskrbljen?«
»Že dolgo se nisva slišala. Se je kaj zgodilo?«
Ni vsem lahko govoriti o svojih težavah. Zato je pomembno, da se tvoj prijatelj počuti varno in sprejeto. Da mu boš lahko kar čim bolj v oporo, ti lahko pomagajo spodnji nasveti.
Bodi potrpežljiv_a
Mogoče ne bo takoj pripravljen govoriti ali ti povedati vsega. Daj mu čas in ne pritiskaj. Lahko pa poveš, da si tu zanj, kadarkoli bi si želel pogovora in da ti zanj ni vseeno.
Ne obsojaj
Ne glede na to, kaj ti pove, poskušaj razumeti. Ne obtožuj, da je za težave kriv sam ali z njimi išče pozornost. Njegove stiske niso manj pomembne samo zato, ker jih sam_a ne doživljaš. Včasih je težko razumeti, kaj nekdo čuti, a poskus, da ga resnično poslušaš in sprejmeš, mu bo dal občutek, da ga jemlješ resno. Pri tem se osredotoči bolj na to, kako se tvoj prijatelj počuti, ni pa se treba pogovarjati o vseh podrobnostih.
Poslušaj
Zgodi se, da med pogovorom, še posebej o težkih temah, ne vemo točno, kaj bi rekli. Zato pogosto začnemo sami govoriti o svojih težavah, ali pa v želji, da bi prijatelja spravili v dobro voljo, rečemo na primer "saj bo kmalu boljše", "samo pozitivno moreš razmišljati", "drugim je veliko hujše" ali pa "saj ni tako hudo". Čeprav s temi besedami želimo dobro, lahko sporočajo, da ne razumemo njegove stiske. Zato je čisto okej, če samo poslušaš.
Vprašaj, kako lahko pomagaš
Včasih, ko smo v stiski, je že pogovor dovolj, da se počutimo bolje. Včasih si želimo podporo. Včasih pa kakšen nasvet. Lahko ga vprašaš, kaj si v tem trenutku želi in bi mu pomagalo. Samo to, da poslušaš? Objem? Nasvet? Pomoč? Ali kaj čisto drugega?
Zahvali se
Po koncu pogovora se lahko prijatelju zahvališ za vse, kar je delil s teboj. Poveš mu lahko tudi, da teh stvari ne boš govoril-a drugim, razen, če oceniš, da je v tako hudi stiski, da je ogroženo njegovo življenje in potrebuje takojšnjo pomoč odrasle osebe.
Morda se ti zdi, da moraš najti prave besede, da bi ga pomiril_a ali prepričal_a, da bo vse v redu. Včasih pa je prav to, da ga ne prepričuješ, temveč preprosto stojiš ob njem, največja podpora, ki jo lahko daš. Ni lahko gledati prijatelja v stiski, toda že to, da si tu zanj, pomeni več, kot si misliš. S tem pokažeš, da ga imaš rad_a. Poleg tega pa mu lahko direktno poveš, koliko ti pomeni. Pravo prijateljstvo ni v tem, da rešuješ vse težave, ampak da stojiš ob strani.
Počnita stvari, ki vaju veselijo
Druženje, skupne aktivnosti in pogovori o drugih stvareh lahko pomagajo prijatelju, da za trenutek pozabi na svoje težave in se lahko ima lepo s teboj. V trenutkih, ko nam je težko, se pogosto začnemo oddaljevati od drugih ljudi. Zato mu bo veliko pomenilo, če ga povabiš na druženje.
Skupaj poiščita pomoč
Lahko se zgodi, da tvoja pomoč ne bo dovolj. Če opaziš, da je prijateljeva stiska prehuda in ne veš, kako bi mu pomagal, ga lahko spodbudiš k iskanju pomoči pri odraslih ali strokovnjakih. Povej, da je iskanje pomoči pogumno dejanje. Nekaterih stvari res ne moremo rešiti sami in takrat je prav, da prosimo za pomoč. Vsak izmed nas si med težkimi trenutki zasluži podporo. Več o tem, kdaj in kako poiskati pomoč, lahko prebereta tukaj. Lahko ga spodbudiš, da se pogovori s šolskim svetovalcem, psihologom, učiteljem ali pa kontaktira TOM telefon, kjer lahko skupaj najdemo pravo pomoč zanj. Tukaj lahko prebereš več o tem, kam se lahko obrneta po pomoč.
Imaš občutek, da je v nevarnosti?
Če se znajdeš v situaciji, ko te skrbi za prijateljevo varnost, se lahko počutiš razdvojeno. Po eni strani ga želiš zaščititi, po drugi strani pa si ne želiš izdati njegovega zaupanja. To je popolnoma razumljivo – prijatelj ti je zaupal nekaj osebnega in seveda te skrbi, da bi ga izgubil ali razjezil, če bi o tem spregovoril z nekom drugim.
Morda si predstavljaš, da ti ne bo več zaupal, če izve, da si to povedal naprej. Ampak pomislil, kaj je bolj pomembno – da ohraniš skrivnost ali da veš, da je na varnem in mu bo kmalu bolje? Morda bo tvoj prijatelj sprva jezen, ti pa bo sčasoma verjetno hvaležen, ker si poskrbel zanj, ko sam tega ni mogel. Njegovo življenje je vedno na prvem mestu.
Tukaj je nekaj stvari, ki jih lahko storiš.
- Če gre za nujno situacijo, pokliči reševalce (112) ali policijo (113) ali prosi odraslo osebo, če lahko pokliče namesto tebe.
- Če ni nujno, o svojih skrbeh čim prej govori z odraslo osebo, ki ji zaupaš. To je lahko tvoj ali prijateljev družinski član, svetovalna delavka ali učitelj. Če želiš, lahko prijatelju poveš, da boš to storil_a, da bo pripravljen. Morda mu to ne bo všeč ali te bo prosil, da tega ne storiš, a pogum, da poskrbiš za njegovo varnost, je znak pravega prijateljstva.
Ne pozabi poskrbeti zase
Ko skrbiš za prijatelja, ki preživlja težke trenutke, se lahko hitro zgodi, da pozabiš nase. Lahko te skrbi, ker ne veš, kako najbolje pomagati, te je strah za njegovo življenje ali pa imaš občutek, da te njegove težave čisto posrkajo. Mogoče imaš tudi ti svoje težave in zato težje pomagaš drugim. Ali pa te skrbi, kaj se bo zgodilo, če bo pomoč potreboval, ko te ne bo zraven.
Če imaš občutek, da te pomoč drugemu obremenjuje, ali ti je težko, je zelo dobro, da:
- pomisliš, ali lahko pomagaš in koliko. Poskusi ne prevzeti preveč nase. Podpirati nekoga povsem sam_a, je zelo velika odgovornost. Spodbudi ga, da se obrne tudi na druge ljudi, ki jim zaupa, še posebej odrasle osebe ali strokovnjake. Hkrati pa jasno povej, česa ne zmoreš narediti ali kdaj nisi na voljo. To ne pomeni, da si slab_a prijatelj_ica. Le kadar poskrbiš zase, si lahko tudi v podporo drugim.
- poskrbiš sam/a zase; več o tem lahko prebereš tukaj.
- poiščeš pomoč. Čeprav je naravno, da želiš biti v oporo, to ne pomeni, da moraš celotno težo nositi sam_a. Razumljivo je, da te skrbi, ali bi s tem izdal prijateljevo zaupanje. Morda se bojiš, da bi te prijatelj dojemal kot nekoga, ki je izdal njegovo skrivnost, ali da bi ga izgubil. A pravi prijatelj bo razumel, da nisi ravno izdal zaupanja, temveč si le poskrbel, da imaš tudi ti podporo, ki jo potrebuješ, da lahko ostaneš ob njem.
***
Pravo prijateljstvo ni v tem, da za prijatelja rešiš vse težave, ampak da si tu zanj, ga poslušaš in pokažeš, koliko ti pomeni. Včasih je lahko tvoja prisotnost največja opora, ki jo potrebuje, hkrati pa mu lahko pomagaš poiskati pomoč kje drugje. Ob vsem tem pa ne pozabi poskrbeti tudi zase. Pravo prijateljstvo je v tem, da si tu za drugega, ne da bi ob tem izgubil samega sebe.
VIRI:
https://www.childline.org.uk/info-advice/friends-relationships-sex/friends/helping-friend/
https://www.mind.org.uk/for-young-people/supporting-others/tips-for-supporting-friends-or-partners/
https://au.reachout.com/relationships/helping-friends/what-to-do-when-someone-doesnt-want-help
https://www.zadusevnozdravje.si/dusevno-zdravje/mladostnistvo/skrbi-me-za-prijatelja_ico-v-stiski/