Ginekološki pregled
*Zaradi boljše preglednosti je "ginekolog" zapisno v moški slovnični obliki, velja pa za ginekologe in ginekologinje.
Draga dekleta,
misel na prvi ginekološki pregled vam je lahko neprijetna, kar je popolnoma razumljivo, saj gre za nekaj povsem novega in neznanega, povrh vsega pa vključuje še izpostavljanje našega najbolj intimnega dela telesa, mednožja. Verjemite, da skorajda ni dekleta, ki ji pri prvem pregledu ne bi bilo vsaj malo nerodno in da se ne bi počutila nekoliko "izpostavljeno".
Vendar kljub temu, ne skrbite, ginekološki pregled ni noben "bav bav", temveč pomemben korak k skrbi za vaše zdravje in dobro počutje. Ginekologi so strokovnjaki, ki vam želijo pomagati, zato bodo pregled izvedli spoštljivo, prijazno in z razumevanjem za vaše občutke. Zaupajte, da se boste med postopkom lahko sprostile in ugotovile, da ni tako strašljivo, kot se morda zdi na prvi pogled.
Prvi koraki
Za prvi obisk ginekološki pregled se odločiš sama. Najprej si je treba izbrati svojega osebnega ginekologa ali ginekologinjo – razmisli, ali bi se bolje počutila z zdravnikom ali z zdravnico? Veliko mladim dekletom je lažje, če si izberejo žensko zdravnico. Sicer pa moraš na ginekologa v vsakem primeru gledati kot na vsakega drugega medicinskega strokovnjaka/strokovnjakinjo, ki te obravnava le kot pacientko.
Za pomoč pri izbiri lahko povprašaš mamo, sestro, starejše prijateljice, ali ti lahko koga priporočijo in če ta ginekolog še sprejema nove pacientke. Proste ginekologe v svoji okolici najdeš tudi na spletni strani https://partner.zzzs.si/zdravstvene-storitve/izbira-osebnega-zdravnika/seznam-aktivnih-ginekologov-v-dispanzerjih-za-zenske/.
Nato pokličeš v ambulanto; medicinska sestra ti bo povedala, kako se uredi sprejemna dokumentacija in lahko se tudi že dogovorita za termin obiska.
Kdaj je priporočljivo obiskati ginekologa?
Za namen pogovora – kadarkoli. Prvi obisk je lahko izključno informativne narave, če te zanimajo informacije o kontracepciji, spolnem odnosu ali o čem drugem.
V kolikor še nisi imela spolnih odnosov in nimaš fizičnih težav, pregled niti ni potreben. Če si že spolno aktivna, je dobro, da se z ginekologom posvetuješ o učinkoviti kontracepciji in zaščiti pred spolno prenosljivimi boleznimi.
Obisk je priporočljiv tudi, če do 16. leta še nisi dobila svoje prve menstruacije. Pregled pa je ne glede na starost potreben v primeru težav z menstruacijo (so preveč boleče, premočne, predolge, neredne…) ali nepojasnjenih bolečin v spodnjem delu trebuha in nenavadnega izcedka iz nožnice.
Z rednimi pregledi se ženska običajno sreča okrog 20. leta, ko vstopi tudi v program ZORA.
Kako izgleda ginekološki pregled?
Ob obisku te bo sprejela medicinska sestra, ki ti lahko postavi kakšno vprašanje (npr. kdaj si imela zadnjo menstruacijo – pomagalo ti bo, če boš imela menstrualni koledarček kar s seboj). Lahko te bo tudi stehtala in izmerila krvni pritisk.
V svoji ambulanti te bo nato sprejel ginekolog. Z njim se najprej pogovoriš o razlogu svojega obiska in ali imaš kakšne težave. Lahko ti bo postavil kakšno vprašanje o tvojem zdravstvenem stanju, menstruaciji, zdravilih, ki jih jemlješ, boleznih v družini, itd. Mogoče ti bo ob tem nerodno, ker bodo vprašanja zadevala tvoje intimne kotičke. Ampak ravno v ginekološki ambulanti imaš odlično priložnost pogovarjati se o najbolj "nerodnih" temah, zato kar pogumno.
Po pogovoru pa po potrebi sledi še pregled. Za pregled si slečeš le spodnji del oblačil, torej hlače/krilo, hlačne nogavice (če jih nosiš) in spodnje hlačke ter se usedeš na posebej oblikovan stol, ki omogoča razširitev nog.
Obstajajo različni pregledi za različne namene, ginekolog pa bo izbral tistega, ki je zate najbolj primeren. Čeprav je pregled nekoliko neprijeten, ker si v ranljivem položaju, ni boleč – in dober ginekolog bo vedno poskrbel, da boš imela dovolj časa, da se sprostiš. Sproščenost je res pomembna, saj pomaga, da pregled poteka gladko in udobneje zate. Zdravnik te bo razumel in bo počakal, da se pripraviš.
Pri pregledu, ki se imenuje bris materničnega vratu ali PAP test, ginekolog v nožnico počasi vstavi kovinski inštrument v obliki kljunčka (to se lahko občuti kot malo hladno), ki ga v notranjosti nožnice lahko malo razširi. Najlažje si to res predstavljaš kot ptičji kljun, ki je zaprt in se nato odpre. Inštrumenti obstajajo v različnih velikostih, da se čim bolj prilagodijo različnim ženskam. Nato z dolgo in tanko paličico "popraska" tvoj maternični vrat, ki se nahaja na koncu nožnice. Potem zdravnik nežno potegne instrument iz nožnice. Ta pregled je namenjen zgodnjemu odkrivanju rakavih sprememb, zato ga je zelo pomembno redno ponavljati. Prvemu brisu sledi ponoven čez eno leto, ob zdravih izvidih pa nato vsaka tri leta.
Ginekolog te bo morda dodatno pregledal tudi tako, da bo en ali dva prsta vstavil v tvojo nožnico, z drugo roko pa bo pretipal trebuh. Če je tvoje telo zdravo, je to povsem neboleče.
Tretja varianta pregleda pa je ultrazvočni pregled. Tukaj ginekolog v nožnico vstavi ultrazvočno sondo, ki na ekranu prikaže maternico, jajčnike in ostale organe v medenici. Tudi ta pregled ne boli.
In še to, da te ne bi presenetilo: pregled pri ginekologu lahko vključuje tudi pregled dojk. Zdravnik jih pretipa z vseh strani, da preveri, če so morebiti prisotne kakšne zatrdline, bolečine ali spremembe, ki bi lahko kazale na zdravstvene težave. Gre za povsem običajen del pregleda, ki je namenjen skrbi za tvoje zdravje, zato brez strahu – vse poteka strokovno in z občutkom.
***
Skrb za svoje zdravje nekaj, kar si zaslužiš, in prvi ginekološki pregled pomeni pomemben korak v tej smeri. Strah in nelagodje, ki ju morda čutiš, sta povsem normalna, ampak vsakič naslednjič ti bo lažje. Bodi ponosna nase – odločaš se za svoje zdravje in dobro počutje, kar je ena najboljših stvari, ki jih lahko narediš zase.
Če pa imaš občutek, da te preveč skrbi, pokliči ali piši na TOM telefon. Skupaj bomo pogledali, kaj lahko narediš, da bo zate ta prvi korak lažji.
VIRI:
https://www.tosemjaz.net/razisci/spolnost/ginekoloski-pregled/ (14. 11. 2024)